BİYOGRAFİ


BİYOGRAFİ
Hakan Karalar, 1967 yılında Ankara’da doğmuş, Atatürk Lisesi’nden sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Mühendislik Bilimleri Fakültesinden 1991 yılında başarıyla mezun olmuştur.Öğrenciliğinde hem okuyup, hem de yarım zamanlı çalışarak girişimciliğe ilk adımlarını atmış, Yüksek Lisans çalışmalarını ise, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde İşletme üzerine tamamlamıştır. Çok iyi derecede İngilizce bilen Hakan Karalar,Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden Nuray Karalar ile evli olup, biri kız(11) ,biri erkek(8) olmak üzere iki çocuğu bulunmaktadır.


26 YAŞINDA ANGİAD BAŞKANI...
Hakan Karalar, iş hayatında sinerji, dayanışma ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın önemine her zaman inanmış,1992 yılında, 26 yaşında iken Ankara Genç İşadamları Dernek Başkanı seçilmiş, Türkiye Genç İşadamları Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği yapmıştır.
Sivil Toplum Kuruluşları yönetiminde edindiği tecrübe ile halihazırda İÇGİAF(İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu)Başkanlığı, Savunma Sanayi Üreticileri Derneği(SASAD) Savunma Meclis Üyeliği,ASO Elektronik Komite Üyeliği, Türk Sanayici İşadamları Vakfı Başkan Yardımcılığı,Ankara AR-GE Dernek Başkanlığı, Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu(TÜGİK) Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.


TEKNOLOJİ İLE BÜTÜNLEŞEN İŞ HAYATI...
Hakan Karalar, 19 yıllık iş hayatında, girişimci ruhuyla, aldığı mühendislik ve işletme lisansüstü eğitimlerini birleştirerek, kendisinin kurduğu “Savunma Sanayi, Elektronik, Havacılık,Ulusal Güvenlik “alanlarında yüksek teknoloji ağırlıklı üretim yapan ve yurtiçine -yurtdışına hizmet veren üç firmaya sahiptir;
Global Teknik A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Hakan Karalar, firmasına askeri-sivil kullanıma yönelik Türkiye’de ilk Mini İnsansız Hava ve Deniz Araçlarını, bizzat AR-GE ve Mühendislik birimlerinin başında bulunarak tamamıyla Türk mühendisliği ile üreten, ilk firma ünvanını kazandırmıştır. Havacılık alanında ise, dünyaca tanınan helikopter üreticisi Eurocopter firması ile Türkiye pazarında güçlü bir işbirliği gerçekleştirilmiş, başta Sağlık Bakanlığı Hava Ambulans Helikopterleri olmak üzere, Türkiye'de ilk olan projelere imza atmıştır.Halihazırda Türkiye genelinde 16 Helikopter ile beş yıl boyunca Orman Yangın Söndürme Hizmeti verilmesi” işini ortakları ile beraber başarı ile gerçekleştirmektedir, Global Teknik, aynı zamanda, Ankara'da Tesis Güvenlik Belgesi ve NATO kleranslarına sahip fabrika tesislerinde, proje bazında elektronik, elektromekanik ve anayurt güvenliği konularında üretim yapmakta olup, NATO’nun onaylı alt yüklenicisidir.

Hakan Karalar’ın ana ortağı bulunduğu Epsilon Teknoloji, test-ölçüm sistemlerinde dünya lideri firmaların Türkiye Ana Dağıtıcısı ve yetkili servis merkezidir. Türkiye’de Hava Taksi Operatörü Lisansı bulunan Sportif Havacılık ve Turizm San. Tic. A.Ş. şirketinin de Karalar, ana ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.


BAŞARILI İŞLERİN SONUCU...
ODTÜ Mezunları Derneği ve KALDER üyesi olan Hakan Karalar'ın iş hayatında; ODTÜ-TEKNOKENT "Başarı Ödülü" ,TÜSİAV "Yılın Girişimcisi Ödülü", Ekonometri Dergisi "2003 Başarılı Girişimci" Ödülü, ANGİAD "Başarı Ödülü",Platin Dergisi & TÜGİK “Girişimci Anadolu Yarışması Uluslar arası Dalı Birincilik Ödülü” mevcuttur.
Edindiği tecrübeleri , “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Koordinasyon Sistemleri, Mekanizmaları, Araçları ve Türkiye Açısından Değerlendirilmesi” ve “Ülkemizde Girişimcilik ve Risk Sermayesi” başlıklı iki kitap altında toplamış ve yayınlayarak tecrübelerini genç girişimcilerle paylaşmıştır.HAKAN KARALAR'ın Diplomasını Görüntülemek İçin Tıklayınız...